7 FŐBŰN ÉS ELLENSZERÜK A 7 MENNYEI ERÉNY
Bevezetés
7 főbűnről és ellenszerükről, 7 ún. mennyei erényről a Szentírás, a hittudósok tanítása, az irodalomból Dante Isteni színjátéka és a művészettörténet ábrázolási alapján.
Mai gyakori jelenség, hogy katolikusok és más keresztények elhagyják saját hagyományaikat és a keleti vallások vagy a New Age filozófia iránt érdeklődnek, hogy jobban megismerjék önmagukat, s mélyebb igazságokat tanuljanak a lélekről. Tévednek azok, akik nem törődnek az Egyház 2000 éves tanításával - amely szól a lélekről, annak betegségeiről, s a gyógyulás útjáról -, és idegen vallásokban, kultúrákban keresik a választ lelki kérdéseikre.
Az Egyház nagy hittudósai, Szt. Jeromos, Szt. Ágoston, Aquinói Szt. Tamás, Loyolai Szt. Ignác nemcsak lángelmék voltak, hanem elsősorban a lelkek pásztorai, orvosai. Ha önmagunkat, lelkünket akarjuk megismerni, akkor nem idegen vallások felé kell fordulni, hanem jobban megismerni hitünket.
A Bibliában gyakran olvasunk a lélek jellegzetes működési zavarairól, rendellenességeiről, s a hittudósok rendezték azokat klasszikus formába, s beszélnek a hét főbűnről. Azonban a keresztény hagyomány soha nem áll meg a bűnöknél, hanem beszél azok ellenszeréről, az erényekről, s így megmutatja a gyógyulás útját.
Miközben a Bibliát és az Egyház hagyományát tanulmányozzuk, tekintsünk magunkba, s őszintén nézzük meg lelkünk állapotát: ismerjük el annak betegségét, de tegyük meg a következő lépést is, ami beteg, azt próbáljuk meg orvosolni!
Főbűnök és erények
Ø Főbűnök
„Ami az emberből kijön, az teszi tisztátalanná az embert. Mert belülről, az emberek szívéből erednek a gonosz gondolatok, házasságtörések, lopások, gyilkosságok, hűtlenség, kapzsiság, gonoszság és csalárdság, kicsapongások, irigység, káromkodás, kevélység és esztelenség.” (Mk 7,21-23)
A test cselekedetei – „Paráznaság, tisztátalanság, bujaság, bálványimádás, mágia, ellenségeskedés, viszálykodás, versengés, harag, veszekedés, széthúzás, szakadás, irigykedés, részegeskedés, tobzódás és hasonlók.” (Gal 5,19-21)
Kialakult a meggyőződés, hogy vannak bűnforrások, bűnkútfők, amelyekből sokféle bűnös tett származik.
Origenész – Ahogy Józsue vezetésével a zsidók elűzik a pogányokat az Ígéret Földjéről, úgy kell nekünk is eltávolítanunk a bűnös hajlamokat! (Józsue 15,4 magyarázata)
Evagriusz Pontikusz (+ 399) viciumokról, bűnös hajlamokról beszélt, s ezt a kifejezést használták a 13. századig. 8 bűnös készség: torkosság, paráznaság, fösvénység, szomorúság (lehangoltság), harag, lustaság, hiúság és gőg.
A keleti szerzetes listáját Cassianus (+ 425) szerzetes közvetítette Nyugat felé (Institutiones & Collationes), s úgy ír az alapvető bűnhajlamokról, amelyek a szerzetesek és remeték életét fenyegetik.
Nagy Szent Gergely pápa (+ 604) úgy beszél a gőgről, mint minden rossznak és bűnnek gyökeréről, amelyből származik a másik 7 bűn: kevélység, irigység, harag, szomorúság (levertség), fösvénység, a gyomor falánksága (torkosság), bujaság. A kevélység a vezér, a 7 másik hajlam a 7 vezér, akikkel csatáznunk kell.
Kialakul a 7 szám a 7 szentség, a Miatyánk 7 kérése és a Lélek 7 ajándéka alapján. A tristitia (szomorúság) helyébe kerül az acedia (lustaság).
A 7 főbűn azt jelenti, e 7 hajlam sok bűn forrása. Beszélünk bűnről és jótettről, főbűnökről – amelyek készséget, hajlamot jelentenek – és ezek ellentétjéről az erényekről, azaz a jóra való készségről.
Ø Erények
Nem teszünk eleget kötelességünknek, ha csak a bűntől őrizkedünk, hanem azon kell lennünk, hogy mindig erényesebbek legyünk, és a keresztény tökéletességet elérjük, és pedig azért, mert az ember csak annyiban jó és kedves Isten előtt, amennyiben erényes!
Aranyszájú Szt. János – Ha olyan szolgád volna, ki bár nem lop meg, nem vetemedik ellenedben tettlegességre, de elhanyagolja munkáját, melyért megfogadtad, nem kergetnél-e el őt? Épp így a keresztény, ha nem tesz ugyan rosszat, de mellette jót sem tesz, már ezzel elég rosszat követ el és méltatlanná teszi magát a mennyországra.
Nagy Szent Gergely pápa - Aki valamely helyre el akar jutni, kettőre van szüksége, hogy célját elérje, tudniillik szemekre és lábakra. Úgy, aki a mennyországba akar jutni, bírnia kell a hit szemével s az erény lábaival.
Loyolai Szent Ignác - Contra agere!/Tedd az ellenkezőt! (Lelkigyakorlatok)
7 fő erény: 3 isteni (hit, remény és szeretet) és 4 sarkalatos (igazságosság, lelki okosság, mértékletesség, lelki erő)
A 7 főbűnnel szemben állítanak 7 erényt: Kevélység (superbia) - Alázat; Fösvénység (avaritia) - Adakozás; Bujaság (luxuria) - Tisztaság; Irigység (invidia) - Jó akaró szeretet; Torkosság (gula) – Mértékletesség ételben-italban; Harag (ira) – Szelídség; Jóra való restség (Acedia) – Jóban való buzgóság.
Befejezés
Pl. Sport: Gyakorlás által alakul ki a szokás. Küzdjünk a bűnös hajlamaink ellen, gyakoroljuk a jót, legyünk erényes emberek!