Maga László holnapja

NINCS SZEBB, MINT TALÁLKOZNI KRISZTUSSAL, ÉS KÖZÖLNI ŐT MÁSOKKAL!

7 FŐBŰN ÉS ELLENSZERÜK A 7 MENNYEI ERÉNY

 

 

Bevezetés

            7 főbűnről és ellenszerükről, 7 ún. mennyei erényről a Szentírás, a hittudósok tanítása, az irodalomból Dante Isteni színjátéka és a művészettörténet ábrázolási alapján.

 

            Mai gyakori jelenség, hogy katolikusok és más keresztények elhagyják saját hagyományaikat és a keleti vallások vagy a New Age filozófia iránt érdeklődnek, hogy jobban megismerjék önmagukat, s mélyebb igazságokat tanuljanak a lélekről. Tévednek azok, akik nem törődnek az Egyház 2000 éves tanításával - amely szól a lélekről, annak betegségeiről, s a gyógyulás útjáról -, és idegen vallásokban, kultúrákban keresik a választ lelki kérdéseikre.

 

Az Egyház nagy hittudósai, Szt. Jeromos, Szt. Ágoston, Aquinói Szt. Tamás, Loyolai Szt. Ignác nemcsak lángelmék voltak, hanem elsősorban a lelkek pásztorai, orvosai. Ha önmagunkat, lelkünket akarjuk megismerni, akkor nem idegen vallások felé kell fordulni, hanem jobban megismerni hitünket.

 

A Bibliában gyakran olvasunk a lélek jellegzetes működési zavarairól, rendellenességeiről, s a hittudósok rendezték azokat klasszikus formába, s beszélnek a hét főbűnről. Azonban a keresztény hagyomány soha nem áll meg a bűnöknél, hanem beszél azok ellenszeréről, az erényekről, s így megmutatja a gyógyulás útját.

 

Miközben a Bibliát és az Egyház hagyományát tanulmányozzuk, tekintsünk magunkba, s őszintén nézzük meg lelkünk állapotát: ismerjük el annak betegségét,  de tegyük meg a következő lépést is, ami beteg, azt próbáljuk meg orvosolni!

 

Főbűnök és erények

Ø Főbűnök

Ami az emberből kijön, az teszi tisztátalanná az embert. Mert belülről, az emberek szívéből erednek a gonosz gondolatok, házasságtörések, lopások, gyilkosságok,  hűtlenség, kapzsiság, gonoszság és csalárdság, kicsapongások, irigység, káromkodás, kevélység és esztelenség.” (Mk 7,21-23)

 A test cselekedetei – „Paráznaság, tisztátalanság, bujaság, bálványimádás, mágia, ellenségeskedés, viszálykodás, versengés, harag, veszekedés, széthúzás, szakadás,  irigykedés, részegeskedés, tobzódás és hasonlók.” (Gal 5,19-21)

 

Kialakult a meggyőződés, hogy vannak bűnforrások, bűnkútfők, amelyekből sokféle bűnös tett származik.

OrigenészAhogy Józsue vezetésével a zsidók elűzik a pogányokat az Ígéret Földjéről, úgy kell nekünk is eltávolítanunk a bűnös hajlamokat! (Józsue 15,4 magyarázata)

 

Evagriusz Pontikusz (+ 399) viciumokról, bűnös hajlamokról beszélt, s ezt a kifejezést használták a 13. századig. 8 bűnös készség: torkosság, paráznaság, fösvénység, szomorúság (lehangoltság), harag, lustaság, hiúság és gőg.

 

A keleti szerzetes listáját Cassianus (+ 425) szerzetes közvetítette Nyugat felé (Institutiones & Collationes), s úgy ír az alapvető bűnhajlamokról, amelyek a szerzetesek és remeték életét fenyegetik.

 

Nagy Szent Gergely pápa (+ 604) úgy beszél a gőgről, mint minden rossznak és bűnnek gyökeréről, amelyből származik a másik 7 bűn: kevélység, irigység, harag, szomorúság (levertség), fösvénység, a gyomor falánksága (torkosság), bujaság.  A kevélység a vezér, a 7 másik hajlam a 7 vezér, akikkel csatáznunk kell.

 

Kialakul a 7 szám a 7 szentség, a Miatyánk 7 kérése és a Lélek 7 ajándéka alapján. A tristitia (szomorúság) helyébe kerül az acedia (lustaság).

 

 

A 7 főbűn azt jelenti, e 7 hajlam sok bűn forrása. Beszélünk bűnről és jótettről, főbűnökről – amelyek készséget, hajlamot jelentenek – és ezek ellentétjéről az erényekről, azaz a jóra való készségről.

 

Ø Erények

Nem teszünk eleget kötelességünknek, ha csak a bűntől őrizkedünk, hanem azon kell lennünk, hogy mindig erényesebbek legyünk, és a keresztény tökéletességet elérjük, és pedig azért, mert az ember csak annyiban jó és kedves Isten előtt, amennyiben erényes!

 

Aranyszájú Szt. JánosHa olyan szolgád volna, ki bár nem lop meg, nem vetemedik ellenedben tettlegességre, de elhanyagolja munkáját, melyért megfogadtad, nem kergetnél-e el őt? Épp így a keresztény, ha nem tesz ugyan rosszat, de mellette jót sem tesz, már ezzel elég rosszat követ el és méltatlanná teszi magát a mennyországra.

 

Nagy Szent Gergely pápa - Aki valamely helyre el akar jutni, kettőre van szüksége, hogy célját elérje, tudniillik szemekre és lábakra. Úgy, aki a mennyországba akar jutni, bírnia kell a hit szemével s az erény lábaival.

 

Loyolai Szent Ignác - Contra agere!/Tedd az ellenkezőt! (Lelkigyakorlatok)

 

7 fő erény: 3 isteni (hit, remény és szeretet) és 4 sarkalatos (igazságosság, lelki okosság, mértékletesség, lelki erő)

 

 

A 7 főbűnnel szemben állítanak 7 erényt: Kevélység (superbia) - Alázat; Fösvénység (avaritia) - Adakozás; Bujaság (luxuria) - Tisztaság;  Irigység (invidia) - Jó akaró szeretet; Torkosság (gula) – Mértékletesség ételben-italban; Harag (ira) – Szelídség; Jóra való restség (Acedia) – Jóban való buzgóság.

 

Befejezés

            Pl. Sport: Gyakorlás által alakul ki a szokás. Küzdjünk a bűnös hajlamaink ellen, gyakoroljuk a jót, legyünk erényes emberek!          

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 1
Heti: 36
Havi: 23
Össz.: 46 278

Látogatottság növelés
Oldal: A 7 hét főbűn és 7 erény
Maga László holnapja - © 2008 - 2024 - magal.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »